שיש למטבח

שיש למטבח

 

 

כשאנו מתכננים מטבח חדש או משפצים מטבח ישן, אחת ההחלטות החשובות היא סוגיית בחירת השיש למטבח. בשנים האחרונות נוספו להיצע של סוגי השיש סוגים חדשים של המקשים עוד יותר על הבחירה וההחלטה.

נסקור את הסוגים המרכזיים של השיש למטבח הקיימים בשוק, נסביר את ההבדלים ביניהם, נפרט יתרונות וחסרונות וננסה לעזור לכם ככל שניתן, בקבלת ההחלטה.

שיש אבן קיסר – סוג השיש המוביל והוא מורכב במאות אלפי בתים בישראל.

שיש אבן קיסר הוא שיש למטבח העשוי ממשטח של אבן קוורץ עם גבישי קוורץ שהם מינרלים טבעיים בקרום כדור הארץ. הוא בעל יתרונות רבים, הוא עמיד מאוד, אינו סופג נוזלים, ואינו משנה את ציבעו או מירקמו עם השנים. מדובר בחומר גמיש, הניתן לחיתוך בגדלים שונים על פי מידות המטבח. בעת רכישת המשטחים אפשר לראות שכל משטח נראה שונה מהמשטח הסמוך שאליו עקב הטבעיות והייחוד שלו נוכל להשיג את משטחי השיש בעוביים שונים עלפי דרישת הלקוח. עקב חוזקו, היצרן קיבוץ שדות – ים מעניק לו כמה שנות אחריות. החיסרון העיקרי של שיש אבן קיסר הוא שהוא אינו עמיד בחום ולכן מומלץ לא להניח עליו סירים חמים.

שיש חברון – ישראלי ופחות איכותי

זהו שיש מקומי הנוצר מאבן גיר וקיים בארץ שנים רבות. לאחר תהליכי ליטוש המבוצעים בו, מתקבל שיש מבריק ויפהפה. החומר ממנו עשוי השיש הוא זול ולכן גם מחירו נמוך. עקב עובדה זו הוא מותקן בדרך כלל כשיש למטבח על ידי קבלנים כשיש בסיסי בדירות חדשות. למרות מחירו הנמוך, מדובר בשיש חזק מאד ועמיד.

החיסרון של שיש חברון הוא שצבעו זהה והוא לא יוצר ייחודיות בבית זה או אחר.

שיש גרניט – טבעי

גרניט הוא חומר טבעי הנחצב מבטן האדמה ועובר עיבוד, ולכן קשת צבעיו הם כחומר ביד היוצר, הלקוח יכול לבחור משטחים בצבעים כהים, בהירים, מבריקים ובהמון אפשרויות משולבות. מגוון זה יוצר מוצר ייחודי הקיים רק במטבח שלכם ואינו דומה לשיש במטבחים אחרים.

שיש למטבח  זה עמיד בטמפרטורות גבוהות, ועמיד בפני שריטות. חסרונו של השיש גרניט הוא העובדה שהחומר אינו גמיש ולכן יחסית למשטחי שיש אחרים הוא עלול להישבר.

שיש קוריאן – קוראים לו שיש אבל הוא עשוי מחומר אקרילי

חומר הקוריאן הוא משטח עבודה המונח על ארונות המטבח כמו השיש למטבח  אך בנוי מחומר אקרילי, הוא בעל גמישות ועמידות לטווח ארוך. רבים בוחרים בו עקב היופי הרב שהוא מעניק למטבח המעוצב, בשפע צבעיו ובאפשרויות שונות לשלב בגוון מאט או מבריק. חסרונו הוא בכך שאינו חזק ולכן עלול להישבר.