שמואל בן נפתלי – גינון טיפולי

 

גינון טיפולי הוא גישה חדשנית של טיפול היוצר תמיכה רגשית באמצעות נושא המדבר לאנשים רבים, והוא גינת הירק וכל המשולב בתוכה ובסביבתה.

שמואל בן נפתלי פיתח גישה ושיטה ייחודית המטפלת בצרכיהם של מטופלים רבים בתחום הקוגניטיבי, הרגשי, החברתי, המוטורי ובתפיסה הכללית של האדם את עצמו מול החברה.

גינון טיפולי בשיטת שמואל בן נפתלי מיועדת לבעלי פיגור, אוטיזם בדרגות שונות, ולנכים בעלי מוגבלויות בתנועה. הטיפול מותאם באופן ייחודי לכל קבוצת מוגבלות. המטופלים ללא מגבלה פיזית יבצעו זאת ברחבי הגינה, בערוגות הפרחים ובטיפול בעציצים, בשתילה ובהשקיית הצמחים. נכים יבצעו את הפעילות שלהם בישיבה סביב השולחן, כל כלי הגינון והצמחייה יונגשו עבורם והם יבצעו את כל הפעילות באופן זהה לקבוצות האחרות תוך מציאת פתרונות מעשיים למוגבלות הפיסית שלהם.

יישום הגינון הטיפולי מבוצע בקשר הבין אישי בין המטפל, המטופל והגינה בכל מה שקורה בתהליך זה ביום יום ולאורך הטיפול כולו ומבוסס על עקרונות שיקומיים, חינוך מיוחד, פסיכולוגיה, פסיכותרפיה וריפוי בעיסוק.

העיסוק בגינה ובאדמה בפרט יוצרת שקט נפשי אצל בעלי צרכים מיוחדים, החוויות וההישגים מעצימים אותם, יוצרים עבורם מטרה הניתנת להשגה בחיים והם נהנים מהעשייה ומהשינוי ביצירות הטבע שלהם בכל צמיחה של כל עלה וכל פרח. המטופלים צוברים ידע בכל התחומים הסביבתיים כמו אקולוגיה בוטניקה קיימות וביולוגיה וניכר שינוי רב בדמיון שלהם ובהבנה, המתבטאים ביצירות האמנותיות שהם מייצרים בשעות הריפוי בעיסוק, בציור פיסול ובתחומי יצירה נוספים.

סביבת החיים הטבעית של המטופל הנראית לו מורכבת, ומשתנה כמו הגינה שהוא מטפל בה וזו מטרת הלימודים. להשליך את הקורה בגינה על חייו הפרטיים ולגרום לו לבצע שינויים מדודים ואיטיים המושפעים מהשינוי בתפיסת העולם שלו, ומשנים את ההתנהלות שלו ביום-יום, תוך ביצוע שינויים של אורח החיים שלו עד עתה, התואמים את מה שקורה בגינה.

השיטה פותחה על ידי שמואל בן נפתלי במשך שנים רבות. באופן טבעי קיים שדרוג ושיפור של שיטות העבודה משנה לשנה על פי תוצאות הטיפולים, תוצאות המחקרים הרבים שהוא מבצע בקרב מטופליו ומידע שהוא מקבל באופן שוטף מהמטפלים הרבים המיישמים את שיטתו על לקוחותיהם. כל שינוי וכל הישג נרשמים נמדדים ומקבלים משמעות טיפולית והמלצות חדשות, עבור מטפלים נוספים המתמודדים בהצלחה רבה עם בעיות דומות אצל מטופליהם הזקוקים לכך.

אין אושר גדול יותר מאושרו של מטפל כשהוא רואה לנגד עיניו את השינוי הגדול הקורה למטופל שלו תוך כדי התהליך ובסיומו.