מהנדס תחבורה

מהנדס תחבורה

 

מהנדס תחבורה, הוא אדם שלמד הנדסת תחבורה במוסד מוכר בארץ ובעולם. לתחום זה עבודה מגוונת בכמה נושאים מרתקים הקשורים לתכנון ועשייה בנושאי תחבורה והמשודרגים מעת לעת עם התפתחות הטכנולוגיה.

עורקי התחבורה הם הבסיס להתנהלות בתוך המטרופולין ובקשר התחבורתי בין הפריפריה למרכזי הערים. ככל שהתחבורה נגישה ונוחה, יתאפשרו חיים אפקטיביים בתחומי העבודה, המסחר והבילויים תחבורה שאינה מפותחת דיה יוצרת התנהלות איטית ופוגמת במרקם בין הסיטי לגרים במעגלים הרבים סביבה.

מהנדס תחבורה מתכנן מערכות בקרה מתקדמות בכבישים מרכזיים ומהירים המאפשרות צפייה של משטרת התנועה בכל הקורה בכל נתיבי התנועה 24 שעות ביממה. כמו כן מתכנן מערכות גביה אוטומטיות בכבישי אגרה הפועלות תוך כדי תנועה ואינן יוצרות עומס או עצירת קצב הנסיעה לצרכי גביה אלא לוחיות הרישוי המצולמות קולטות את המידע ומעבירות אותו למערכת הגביה. מערכות מיפוי מתקדמות כמו האפליקציה וויז המאפשרת הגעה ליעד בזמן המהיר ביותר תוך תכנון הדרך הקצרה ביותר הן מבחינת מרחק הנסיעה והן על פי עומסי התנועה בזמן אמת.

תכנון תחבורה ציבורית, רכבות, אוטובוסים, טרמינלים בשדות תעופה, הכול על פי צרכי האוכלוסייה. קביעת מיקומים אופטימליים מבחינת נגישות לתחנות מרכזיות, תיאום סנכרון בין מועדי הגעת הרכבת לרציף למועדי הגעת האוטובוס לתחנה כך שהאנשים המגיעים ברכבת לא ימתינו לאוטובוס זמן רב. יצירת קווי רכבת המקלים על אנשי הפריפריה להגיע למרכזי הערים בתדירות גבוהה המאפשרת עבודה סדירה, לימודים לטווח ארוך, הגעה תכופה לקניות ולבילויים. תכנון תדירות גבוהה בהגעת הרכבת לטרמינל של שדה התעופה לנוחות מרבית ולחיסכון באנרגיה של תחבורה פרטית.

מהנדס תחבורה חוקר כל הזמן את הנעשה בכבישים השונים כדי לשפר את קצב הנסיעה לתנועה מהירה ובטוחה של כלי הרכב. ולכן הוא ממליץ למשרד התחבורה ולרשויות המקומיות, על הקמת כבישים מהירים חדשים ברחבי המדינה הכוללים מסילות רכבת, גשרים ומנהרות כדי להקל על עומסי התנועה בכבישים הקיימים. ובערים, מהנדס התחבורה ממליץ על רמזור צמתים מסוימים בעלי נפח תנועה גדול, ועל הקמת מעגלי תנועה בצמתים אחרים, שנוצרים בו פקקי תנועה. מעגל התנועה ייצב את התנועה ויעשה סדר בתנועת הרכבים.

מהנדס התחבורה נושא תפקיד חשוב בלחימה בתאונות הדרכים, כל המכלול נבדק על ידו והוא מגיש תכניות אופרטיביות לשינויים ושיפורים שיפחיתו ככל האפשר את הסיכויים לתאונות דרכים בדרכים השונות, ובאמצעי התחבורה כולם, מכוניות פרטיות, משאיות, תחבורה ציבורית ונתיבי תעופה בטוחים.

תחום עיסוק זה הוא מעניין מאד ותורם רבות לחיי יום-יום יעילים ובטוחים לכלל הציבור. מהנדס תחבורה משלב ידע בתחומים רבים כדי לגבש החלטות על סמך ידע רב שצבר ולמד בתחומי העשייה הרבים שלו, בתחומי המדעים כמו פיזיקה כימיה מתמטיקה, אדריכלות, כלכלה וחקר ביצועים, הנדסת חשמל ומערכות מידע גיאוגרפיות.